جراحی بینی | صفر تا صد همراه نمونه کار

فهرست مطالب

تا به حال شده به آینه نگاهی بیاندازید و حس کنید ایرادات صورت شما ، به خصوص در قسمت بینی تاثیر بسیار منفی روی ظاهرتان گذاشته است؟ برای مثال بزرگ بودن بیش از اندازه ، کجی و انحراف ، نا متقارن بودن حفره های آن و وجود قوز روی پل بینی همگی از این دست ایرادها هستند. اگر چنین احساسی دارید ، باید بگوییم تنها نیستید و افراد زیادی از این موضوع رنج می برند. چون این عضو درست در وسط صورت قرار دارد ، در اولین نظر تمام توجهات را به خود جلب کرده و وجود کوچکترین مشکل در آن هارمونی چهره را بهم می ریزد. تمامی این موارد ، به علاوه مشکلات عملکردی که باعث بروز مشکل در تنفس می شوند باعث شده است تا محبوبیت عمل های زیبایی ، به خصوص جراحی بینی تا حد زیادی بالا رود. خوشبختانه با بالا رفتن محبوبیت آن ، میزان تبحر و مهارت پزشکان نیز بیشتر شده و امروزه این عمل به یکی از بی خطرترین پروسه ها تبدیل شده است. دکتر مهدی صباغی در این مقاله صفر تا صد اطلاعاتی که باید در مورد این پروسه به یاد داشته باشید را ذکر کرده اند.

جراحی بینی - دکتر مهدی صباغی

صفر تا صد عمل بینی

اول از همه ، اجازه دهید به این سوال پاسخ دهیم که جراحی بینی دقیقا چیست؟ در عمل زیبایی بینی که با نام پزشکی رینوپلاستی نیز شناخته می شود ، شکل بینی تغییر خواهد کرد. اکثر افراد به دلیل تغییر دادن ظاهر بینی ، بهبود تنفس یا هر دو به سراغ این فرآیند می روند.

قسمت بالایی ساختار این عضو از استخوان و قسمت پایینی آن از غضروف تشکیل شده است. با انجام جراحی زیبایی بینی در تهران می توانید استخوان ها ، غضروف ها ، پوست و یا هر سه را دستخوش تغییر قرار دهید. به منظور اینکه مطمئن شوید این رویکرد برای شما مناسب است ، ابتدا باید با یک جراح مشورت کنید.

حین برنامه ریزی برای جراحی بینی در شهر تهران یا هر شهر دیگری ، اعضای دیگر صورت ، نوع پوست بیمار و اهداف او همگی در نظر گرفته می شوند. اگر کاندیدای مناسبی برای این عمل باشید ، پزشک به صورت شخصی یک برنامه برایتان تنظیم خواهد کرد.

فیلم جراحی بینی

عمل بینی چه مشکلاتی را برطرف می کند؟

در صورتی که می خواهید عدم تقارن را از بین ببرید ؛ باید این نکته را به یاد داشته باشید که صورت تمامی افراد تا درجه ای نامتقارن است. به همین دلیل احتمال دارد در نهایت تقارن صد در صدی حاصل نشود. اما می توان گفت که با جراحی بینی در تهران تعادل به چهره هدیه داده خواهد شد و تناسبات آن حفظ می شوند. از دیگر مواردی که رینوپلاستی قادر به درمان آن هاست می توان موارد زیر را نام برد:

  • کاهش اندازه بینی ، به طوری که با دیگر اجزای صورت در هماهنگی و توازن باشد
  • اگر نوک بینی بزرگ ، گوشتی ، افتاده یا بیش از حد سر بالا باشد می توان با این جراحی آن را اصلاح کرد
  • سوراخ های بینی پهن ، بزرگ و نامتقارن طی عمل بینی بهبود قابل توجهی می یابند.
  • پهنای پل بینی و اندازه کل آن کاهش می یابد

گاهی اوقات که به دلیل انحراف بینی گرفتگی رخ دهد ، نوع دیگری از جراحی بینی به نام سپتوپلاستی انجام می شود. به منظور انجام این عمل ، ساختار بینی باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد ؛ زیرا نتیجه پروسه مستقیما به راه های هوایی و تنفس وابسته خواهد بود.

چه کسانی می توانند تحت عمل بینی  قرار گیرند؟

اولین شرط برای اینکه یک کاندیدای مناسب جراحی زیبایی بینی محسوب شوید این است که رشد استخوان هایتان کامل شده باشد ؛ در غیر اینصورت ممکن است نتیجه بازگشت پذیر شود. معمولا خانم ها در پایان 16 سالگی و آقایان در پایان 17 سالگی به بلوغ کامل می رسند. اما برای اطمینان هر چه بیشتر ، بهتر است ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

دومین مورد ، برخورداری از سلامت کامل فیزیکی و روانی می باشد. بیماری هایی مثل هموفیلی ، دیابت و غیره هستند که می توانند در روند جراحی بینی مشکل ایجاد کرده و آن را مشکل سازند. علاوه بر آن ، متقاضی باید از لحاظ روحی نیز در شرایط مناسبی قرار داشته باشد ، بسیاری از بیماران به اختلال بدریخت انگاری مبتلا هستند. به همین دلیل مهم نیست نتیجه رینوپلاستی چقدر خوب باشد ، این دسته باز هم از آن راضی نخواهند بود و ممکن است بارها آن را انجام دهند.

اگر شما نیز جز این دسته افراد هستید، فرم زیر را پر کنید.
با شما تماس میگیریم

مراحل جراحی بینی

اگر می خواهید این پروسه را در تهران انجام دهید ، باید نحوه انجام آن را بدانید. در این قسمت تمامی مراحل آن را به صورت مفصل توضیح داده ایم.

بیهوشی

قدم اول : بیهوشی

در جراحی زیبایی بینی برای راحتی هر چه بیشتر بیمار ، از دو روش بیهوشی عمومی و بی حسی موضعی استفاده خواهد شد. در روش اول متقاضی به خواب عمیق فرو خواهد رفت و چیزی را احساس نخواهد کرد. در روش دوم نیز چیزی توسط بیمار احساس نخواهد شد ، اما تفاوت آن با بیهوشی عمومی این است که فرد متوجه اتفاقات اطراف خود می شود. در بی حسی موضعی معمولا داروی آرامبخش نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

ایجاد برش

قدم دوم : ایجاد برش

جراحی بینی در تهران یا هر شهر دیگری ، از طریق دو تکنیک باز و بسته به انجام می رسد. تفاوت این دو متد در مکان برش های ایجاد شده می باشد. برای مثال در رویکرد بسته ، برش ها در داخل سوراخ های بینی ایجاد خواهند شد و از طریق همان ها نیز تمامی تغییرات اعمال می شوند. نکته مثبت این روش این است که از بیرون ، هیچ ردی از عمل بینی باقی نخواهد ماند.

اما در تکنیک باز ، یک برش در بافت میان دو سوراخ (کلوملا) ایجاد خواهد شد. سپس پوست به شکل کامل از روی غضروف و استخوان ها و دیگر ساختار بلند خواهد شد. مزیت این روش این است که جراح با این کار دسترسی کامل به درون بینی خواهد داشت و با دقت بیشتری تغییرات مورد نظر خود را پیاده سازی خواهد کرد. جای بخیه نیز معمولا بعد از گذشت مدتی رفع خواهد شد.

تغییر شکل بینی

قدم سوم : تغییر شکل بینی

می توان با اصلاح وضعیت استخوان و غضروف ها ، اندازه بینی را به شکل موثری تغییر داد که در این میان برای اصلاح دیواره ها ، شکل نوک بینی یا افزایش ارتفاع آن ، از پیوند غضروف نیز استفاده خواهد  شد. این غضروف در اکثر اوقات از همان تیغه میانی بینی برداشته خواهد شد ولی گاهی اوقات ممکن است به غضروف بخش دیگری از بدن مثل دنده یا گوش نیز نیاز شود.  اگر تیغه میانی (سپتوم) نیز منحرف شده باشد ، در طی این مرحله از جراحی بینی صاف خواهد شد.

بستن برش ها

قدم چهارم : بستن برش ها

زمانی که ساختار زیرین بینی به شکل مورد نظر در آمد ، پوست به سر جای خود بازگردانده شده و برش ها بسته می شوند. به این منظور از بخیه های جذبی و غیر جذبی استفاده خواهد شد که نوع غیر جذبی آن در حدود هفت تا ده روز بعد در مطب کشیده خواهد شد.

دیدن نتیجه

قدم پنجم : دیدن نتیجه

بعد از اینکه گچ و بانداژ برداشته شد ، ورم و کبودی از بین رفت می توانید نتیجه جراحی بینی خود را مشاهده کنید.

نمونه کارهای عمل بینی دکتر صباغی

اگر قصد انجام عمل بینی را دارید با شماره زیر تماس بگیرید

انواع مدل های بینی

باید در نظر داشته باشید که بینی ها مدل های متفاوتی دارند و بر اساس این مدل ها ، نوع عمل مشخص می شود. در ادامه توضیح مختصری در مورد هر کدام ارائه داده ایم تا با آن ها آشنا شوید.

  • بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی برای بینی هایی به انجام می رسد که شاخصه های خاصی داشته باشند. برای مثال پوست نازک ، بدون منافذ باز و همچنین وجود قوز روی پل بینی از این نشانه ها هستند. چون پوست در این مدل نازک است ، هر تغییری که در بینی ایجاد شود قابل ملاحظه خواهد بود. نکته مثبت این ویژگی این است که به راحتی می توان به مدل های فانتزی و نیمه فانتزی دست یافت و کانتورهای ظریف و زیبا ایجاد کرد ، همچنین تورم نیز کمتر خواهد بود. اما نکته ای که باید به آن توجه بیشتری داشته باشید این است که دقیقا به دلیل نازک بودن پوست ، هر گونه اشتباه نیز به راحتی دیده خواهد شد ؛ پس حین انتخاب جراح دقت کنید تا با چنین مشکلی مواجه نگردید.

  • بینی گوشتی

در این نوع ، پوست بینی افراد ضخیم ، چرب و با منافذ باز است. بر خلاف مدل استخوانی چون این پوست ضخیم ساختار زیرین خود را پوشش می دهد، نمی توان تغییرات دراماتیکی در جراحی بینی گوشتی ایجاد کرد. بنابراین افرادی که بینی گوشتی دارند ، بهتر است مدل طبیعی را برای خود انتخاب کنند. باید توجه داشته باشید میزان تورم در این مدل از بینی بیشتر است و برطرف شدن آن نیز به مدت زمان بیشتری نیاز دارد ؛ پس رسیدن به نتیجه نهایی کمی بیشتر طول خواهد کشید. علاوه بر آن انجام این نوع از عمل بینی نیاز به مهارت و تجربه بالایی دارد ، پس حین انتخاب جراح این نکته را در نظر داشته باشید.

فواید جراحی بینی

انواع روش های جراحی بینی

عمل بینی باز (رینوپلاستی باز،‌ Open Rhinoplasty): در این روش جراحی ، به واسطه ایجاد یک برش خارجی و چند برش داخلی ، جراح می تواند دسترسی کامل به ساختار بینی داشته باشد. با ایجاد این برش‌ها در ناحیه بیرونی و میانی بینی ، پوست به‌طور کامل کنار زده می شود و جراح می تواند روی چارچوب بینی تسلط کامل داشته باشد.
عمل بینی بسته (رینوپلاستی بسته، Closed Rhinoplasty): در این روش ، پزشک کلیه برش‌ها را در داخل بینی ایجاد کرده و تنها راه دسترسی به داخل بینی ، سوراخ‌های بینی هستند و به دلیل عدم وجود برش خارجی و محدود بودن تهاجم وارد شده به بینی ، التهابات پوستی پس از جراحی نیز کمتر است و بیمار دورهٔ ریکاوری کوتاه‌تری را تجربه می‌کند.

پرزرویشن رینوپلاستی چیست؟

پرزرویشن رینوپلاستی یکی از زیر شاخه های تکنیک های مدرن درعمل بینی محسوب می‌شود که در آن تلاش می شود تا با حفظ زیبایی های طبیعی موجود در بینی ، ایرادات ان رفع شود. این تکنیک ، یکی از تکنیک های حداقل تهاجمی است که اغلب با استفاده از روش بسته انجام می شود.

آیا جراحی بینی با لیزر امکان پذیر است ؟

استفاده از لیزر در حوزه های مختلف از جمله پزشکی ، امری انکارناپذیر است. اما در این خصوص که این تکنولوژی در حوزه جراحی بینی تا چه اندازه ، ورود کرده و تا چه اندازه توانسته است جای دستان هنرمند و ذهن خلاق جراحی بینی را بگیرد ، لازم است بگوییم که چیزی تحت عنوان جراحی بینی با لیزر تنها یک بنر تبلیغاتی است و میزان مداخله این تکنولوژی تا کنون تنها در حد استفاده برای ایجاد برش های مورد نیاز در طول جراحی بینی ، محدود می شود. برخی از جراحان برای کاهش دادن دامنه تهاجم در عمل بینی ، از تکنولوژی لیزر برای ایجاد برش استفاده کرده و در برخی موارد نیز بعد از عمل ، به منظور ایجاد ایرادات سطحی در بینی ، از لیزر استفاده می شود.

سخن آخر

تغییرات بسیار کوچک در بینی ، حتی در حد چند میلی متر می تواند تفاوت زیادی را در چهره شما ایجاد کند. در اکثر مواقع در صورتی که یک پزشک با تجربه را انتخاب کرده باشید ، از نتیجه رضایت خاطر خواهید داشت. پس از ترخیص از بیمارستان ، در ماه اول با کبودی و تورم زیادی مواجه خواهید شد که همگی طبیعی بوده و جای نگرانی ندارند. بعد از این مدت به مرور ورم کاهش یافته و می توانید شکل نهایی بینی خود را مشاهده کنید.

دکتر مهدی صباغی
تخصص اصلی دکتر مهدی صباغی در جراحی بینی شامل اصلاح مشکلات ساختاری و ظاهری بینی است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نوژان
نوژان
4 ماه قبل

سلام دکتر من دخترم 14 سالمه. شما انجام میدید جراحی بینی رو برای من؟

دکتر صباغی
مدیر
3 ماه قبل
پاسخ به  نوژان

بهترين سن شروع براي جراحي بيني

خانمها ١٦ سال تمام
و آقايان ١٧ سال تمام

ميباشد و تا ٤٥ سالگي نيز ايده آل است .

بعد از آن باتوجه به پتانسيل بيني و شرايط زيباجو فقط پس از معاينه حضوري آقاي دكتر نظر ميدن .

بالاي ٥٥ سال هم انجام نميدن 🌺🙏

دکتر مهدی صباغی