شکستگی بینی | جا انداختن بینی شکسته

یکی از شایع ترین شکستگی ها که در صورت رخ می دهد ، فرکچر یا همان شکستگی بینی می باشد. وارد شدن ضربه به صورت طی یک حادثه ، مقصر اصلی چنین عارضه ای می باشد. زمانی که چنین مشکلی رخ دهد باید به مراکز پزشکی مراجعه کنید ؛ زیرا ممکن است در پی آن در بینی خون جمع شده باشد و یا دیگر بخش های صورت و گردن نیز آسیب دیده باشند. اگر خون جمع شده در بینی تخلیه نشود ، امکان تبدیل شدن آن به آبسه و مسدود شدن راه های تنفسی به صورت دائمی وجود خواهد داشت. اما جای نگرانی نیست ، زیرا اگر بعد از شکسته شدن بینی به موقع اقدام کنید می توانید آن را به وسیله جراحی بینی در تهران یا جا انداختن درمان نمایید. پس در صورتی که شما نیز با این مشکل مواجه شده اید و به دنبال اطلاعاتی مفید در رابطه با آن هستید ، در این مقاله با دکتر مهدی صباغی جراح بینی در تهران همراه باشید.

 

شکستگی بینی - دکتر مهدی صباغی

 

از کجا بفهمیم بینی ما شکسته است؟

نشانه هایی وجود دارند که بعد از ضرب دیدن صورت ، می توانید با مشاهده آن ها از شکستگی بینی مطمئن شوید. برخی از آن ها شامل موارد زیر می شوند :

 • خونریزی از بینی
 • خارج شدن ترشحات از این عضو
 • کج شدن بینی
 • بروز تورم شدید در بینی و اطراف آن
 • بروز درد شدید حین لمس
 • زیر چشم ها ، بینی و اطراف آن کبود شده باشد
 • انسداد حفره های بینی و در پی آن مسدود شدن راه هوایی
 • در تیغه میانی این عضو ، خون جمع شود و به اصطلاح هماتوم رخ دهد

 

اگر شما هم این علائم را دارید ، برای درمان بینی شکسته فرم زیر را پر کنید. با شما تماس میگیریم

 

اولین اقدامات بعد از شکستگی بینی

بعد از بروز حادثه و شکسته شدن بینی ، اولین اقدامی که باید انجام دهید بند آوردن خونریزی و کاهش درد است. بعد از آن باید جهت بررسی بیشتر ، توسط یک جراح بینی معاینه شوید. اما تا آن زمان می توانید اقدامات زیر را به انجام رسانید :

قطع خونریزی

 • بعد از اینکه فرکچر بینی رخ داد ، نباید دراز بکشید. در این زمان باید به حالت نشسته باشید تا سر در موقعیتی بالاتر از قلب قرار بگیرد.
 • خیلی از افراد فکر می کنند بعد از شکستگی بینی باید سر را به عقب خم کنند. باید گفت این تصور کاملا اشتباه است و موجب می شود خون به داخل حلق بازگردد ؛ پس بعد از شکسته شدن بینی باید کمی سر خود را به جلو مایل کنید تا تمامی خون ها از طریق همین عضو تخلیه شوند.
 • به مدت پنج دقیقه ، با انگشت اشاره و شست قسمت نرم بینی خود را محکم نگه دارید. در صورتی که بعد از این زمان خونریزی قطع نشد ، ده دقیقه دیگر آن را تکرار کنید.

کم کردن درد

برای کاهش درد شکستگی بینی ، می توانید از مسکن های معمولی استفاده کنید و حین استراحت ، دو بالش زیر سر خود بگذارید.

کاهش ورم

استفاده از کمپرس سرد کمک زیادی به کاهش تورم بعد از شکسته شدن بینی می کند. می توانید به جای کمپرس ، مقداری یخ را داخل یک حوله یا پارچه تمیز بپیچید و ده دقیقه روی صورت قرار دهید. توجه کنید که این کار باید با فواصل زمانی یکساعت انجام شود.

در نظر داشته باشید هیچ فشاری به این کمپرس وارد نکنید تا بینی آسیب بیشتری نبیند.

عوارض شکستگی بینی

عوارض یا آسیب های مربوط به فرکچر بینی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • انحراف سپتوم: شکستن بینی ممکن است باعث انحراف سپتوم شود. این وضعیت زمانی رخ می دهد که دیواره نازکی که دو طرف بینی شما را تقسیم می کند (تیغه بینی) جابجا شده و مجرای بینی شما را باریک کند. داروهایی مانند ضداحتقان ها و آنتی هیستامین ها می توانند به شما در مدیریت انحراف سپتوم کمک کنند. برای اصلاح وضعیت به جراحی نیاز است.
 • جمع شدن خون: گاهی اوقات، حوضچه های خون لخته شده در بینی شکسته تشکیل می شود و شرایطی به نام هماتوم سپتوم ایجاد می کند. هماتوم تیغه بینی می تواند یک یا هر دو سوراخ بینی را مسدود کند. برای جلوگیری از آسیب غضروف نیاز به تخلیه سریع می باشد.
 • شکستگی غضروف: اگر شکستگی بینی شما به دلیل یک ضربه محکم باشد، مانند تصادف، ممکن است شکستگی غضروف را نیز تجربه کنید. اگر آسیب شما به اندازه ای شدید باشد که نیاز به درمان جراحی داشته باشد، جراح باید هم آسیب های استخوان و هم غضروف شما را برطرف کند.
 • آسیب گردن: اگر ضربه به اندازه ای قوی باشد که بینی شما را بشکند، ممکن است آنقدر قوی باشد که به استخوان های گردن شما آسیب برساند. اگر مشکوک به آسیب به گردن هستید، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

تشخیص شکستگی بینی

اولین اقدامی که پزشک شما در جهت تشخیص بینی شکسته انجام می دهد ، پرسیدن سوالاتی از بیمار می باشد. سپس طی یک معاینه فیزیکی ، با انگشت فشار مختصری را به بخش های مختلف بینی وارد می کند تا میزان آسیب وارد شده را تشخیص دهد. داخل بینی ، دندان ها ، فک و چشم ها نیز طی این معاینه بررسی خواهند شد.

اغلب نیازی نیست که برای تشخیص شکستگی بینی تحت تست های تصویر برداری قرار گیرید ؛ اما در صورتی که جراح احتمال دهد دیگر بخش های صورت نیز آسیب دیده اند X ray یا سی تی اسکن تجویز خواهد کرد.

درمان شکسته شدن بینی

بسته به شدت شکستگی بینی ، می توان از درمان های مختلفی بهره گرفت. گذاشتن یخ تا انجام جراحی ، همگی از این درمان ها می باشند. در ادامه هر کدام را توضیح داده ایم.

 • جراحی بینی شکسته

اگر شدت فرکچر به قدری زیاد بوده که موجب بسته شدن راه تنفسی شده باشد ؛ باید برای رفع آن از عمل جراحی کمک گرفت که امکان دارد در طول این رویکرد ، استخوان ها و غضروف ها دستکاری شوند تا راه تنفسی باز گردد.

گاهی شکستگی بینی باعث بهم ریختن ظاهر این عضو نیز می شود و علاوه بر رفع مشکلات عملکردی ، باید ظاهر آن را نیز بهبود بخشید. به این منظور می توان جراحی زیبایی را همزمان با جراحی درمانی و یا با فاصله چند ماهه از آن ( به تشخیص جراح ) به انجام رساند و یک چهره زیبا به بیمار هدیه داد.

 • جا انداختن

فردی که بینی او شکسته باشد ، باید به پزشک مراجعه کند تا بینی به صورت دستی جا انداخته شود. این روش ظاهر را به شکل قبل بازگردانده و هرگونه مشکل در تنفس از طریق آن را برطرف می کند.

حین جا انداختن بینی ، ممکن است جراح این اقدامات را انجام دهد :

 • از اسپری بینی بی حس کننده یا تزریق ماده بی حسی استفاده کند تا ناحیه آسیب دیده به طور کامل بی حس شود.
 • از اسپکولوم و سایر ابزارهای پزشکی برای جا انداختن مجدد استخوان های شکسته و غضروف های آسیب دیده استفاده کند
 • در آخر بینی با استفاده از یک باند یا گچ در قسمت بیرونی پانسمان می شود تا استخوان ها و غضروف ها در جای خود باقی بمانند
 • برای جلوگیری از عفونت نیز آنتی بیوتیک تجویز می شود

اگر بیش از 2 هفته از وقوع آسیب گذشته باشد، جا انداختن معمولا دیگر یک گزینه درمانی مناسب نیست و پزشک ممکن است به جای آن جراحی را برای ترمیم بینی توصیه کند.

 • درمان خانگی بینی شکسته

توجه داشته باشید که برای شکستگی بینی ، درمان خانگی وجود ندارد و باید سریعا خود را به یک پزشک یا درمانگاه برسانید. اگر فکر می کنید بینی شما شکسته است ، تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که اقداماتی را برای کاهش درد ، تورم و خونریزی به انجام برسانید.

همانطور که ذکر شد استفاده از کمپرس یخ ، قرص های مسکن ، بالا گرفتن سر و محدود کردن فعالیت های فیزیکی تاثیر بسیار خوبی بر کاهش علائم یک دماغ شکسته دارند.

تفاوت بین ضرب دیدگی و شکستگی بینی چیست؟

تفاوت بین ضرب دیدگی و شکستگی این عضو به شدت آسیب بستگی دارد. علائم شکسته شدن بینی در اثر ضربه به شکلی است که تغییر در چهره فرد کاملا محسوس است. به عنوان مثال، بینی منحرف یا پیچ خورده می شود، خونریزی شدید رخ می دهد و کبودی زیر چشم ظاهر می شود.

البته کبودی بینی در اثر ضربه نیز از علائم ضرب دیدگی بینی و شکستگی خفیف آن است. علائم ضربه دیدگی شامل تورم، التهاب، کبودی و گاهی خونریزی مختصر است و درد با مسکن تسکین می یابد. درمان تورم بینی پس از ضربه ساده بوده و می توانید به راحتی با استفاده از کمپرس یخ علائم را کاهش دهید. اما مراقب باشید، در صورت مشاهده علائم شکستگی بینی در اثر ضربه سریعا به یک جراح مجرب مراجعه کنید.

دیه شکستگی بینی چقدر است؟

برای خیلی از افراد این سوال پیش آمده که دیه شکسته شدن بینی دقیقا چقدر است؟ به همین دلیل در این قسمت در این باره توضیحاتی را بیان کرده ایم.

طبق قانون ، در سه وضعیت دیه شکستگی دماغ مورد بررسی قرار خواهد گرفت :

 1. در صورتی که ضربه باعث شود استخوان ها و غضروف های بینی به طور کامل فاسد شده یا از بین بروند ، باید دیه کامل پرداخت شود. اما در صورتی که امکان ترمیم شکستگی بینی وجود داشته باشد ، یک دهم دیه کامل دریافت خواهد شد.
 2. در شرایطی که شکستگی بهبود یافته ، اما همچنان ایراداتی در بینی فرد باقی بماند ؛ چهار درصد از دیه کامل دریافت خواهد شد.
 3. در صورتی که در پی شکسته شدن بینی ، حس بویایی فرد از بین برود باید دیه کامل دریافت شود. در صورتی که حس بویایی مختل شده و کامل از بین نرود ، قاضی درباره دیه تصمیم خواهد گرفت.

شکستگی بینی بعد از عمل زیبایی

بله، ممکن است پس از عمل جراحی زیبایی ، بینی بشکند ، اگرچه این اتفاق بسیار نادر است. دلایل شکستگی دماغ بعد از عمل زیبایی می‌تواند شامل ضربه‌های مستقیم به بینی پس از عمل، فعالیت‌های نادرست بعد از جراحی مانند حرکات شدید، و یا ترمیم نادرست عضلات و بافت‌ها باشد. همچنین، اگر عمل جراحی به درستی انجام نشده یا مراقبت های مناسب رعایت نشود، ممکن است خطر شکستگی بینی بعد از جراحی بیشتر شود.

بهترین زمان عمل شکستگی بینی

زمان مناسب برای جراحی بینی شکسته ، به عوامل مختلفی از جمله شدت شکستگی، وجود آسیب های دیگر و در نظر گرفتن وضعیت سلامت فرد بستگی دارد. در بسیاری از موارد، پزشکان ترجیح می‌دهند تا تا زمانی که تورم کاهش یافته و استخوان‌های بینی به طور جزئی بهبود یافته‌اند ، معمولاً پس از یک یا دو هفته از مصدومیت ، منتظر بمانند. با این حال، اگر مشکلاتی مانند انحراف سپتوم یا مشکلات تنفسی وجود داشته باشد، ممکن است جراحی زودتر انجام شود.

سخن آخر

تصادفات رانندگی ، زمین خوردن و هر حادثه دیگری می تواند باعث آسیب دیدن صورت و اعضای آن شود. شکستگی بینی یکی از رایج ترین این آسیب هاست که غیر از تغییر ظاهر این عضو ، می تواند باعث انسداد راه هوایی هم شود. به همین دلیل شخصی که بینی او شکسته باشد ، باید در اولین اقدام به پزشک مراجعه کند تا اقدامات لازم در این مورد به انجام برسد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

دکتر مهدی صباغی