مشکل تنفسی بعد از عمل بینی خطرناک است؟

فهرست مطالب

عمل جراحی بینی ، امروزه به عنوان یکی از متداول‌ترین عمل‌های زیبایی ، در میان افراد شناخته می شود. مشکل تنفسی بعد از عمل بینی ، یکی از مواردی است که افراد در کنار مزایای جراحی ممکن است با آن مواجه شوند. این عارضه می‌تواند تا مدتی بعد از جراحی به دلیل تورم و التهاب طبیعی باشد که به مرور زمان کاهش پیدا کرده و از بین می رود. اما این موضوع برای بعضی از افراد ممکن است نگرانی به بار آورد یا با علائم آزار دهنده‌ای همراه باشد.  در این مقاله از دکتر مهدی صباغی به بررسی علل، راهکارهای برطرف کردن و نکاتی می‌پردازیم که به شما در درک و غلبه بر این مشکل رایج کمک می‌کند. تا پایان همراه ما باشید.

 

مشکل تنفسی بعد از جراحی بینی + دکتر مهدی صباغی

 

دلایل مشکل تنفسی بعد از عمل بینی چیست؟

همانطور که در ابتدای مقاله بیان شد، اصلی ترین دلیل بروز مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی ، ایجاد تورم در مخاط دماغ بعد از عمل می باشد ولی دلایل دیگری نیز در بروز مشکل تنفسی بعد از عمل بینی تاثیر گذارند که در ادامه به توضیح این موارد خواهیم پرداخت:

  • لخته های خونی

ایجاد لخته خونی در داخل بینی ، یکی از نادرترین اما جدی‌ترین عوارض بعد از عمل بینی است. این لخته‌ها می‌توانند جریان خون را مسدود کرده و منجر به تورم ، درد و انسداد مجاری تنفسی شوند. شست و شوی صحیح بینی می تواند به رفع مشکل تنفسی کمک کند.

  •  چسبندگی تیغه میانی بینی به دیواره های جانبی

در طی رینوپلاستی ، ممکن است به دلیل آسیب یا ترمیم نامناسب بافت، تیغه میانی دماغ به دیواره‌های جانبی بچسبد. این چسبندگی که ناشی از ترمیم نشدن جای زخم ها اتفاق می افتد می‌تواند مجاری تنفسی را باریک کرده و تنفس را دشوار کند.

  • کوچک شدن بیش از حد سوراخ های بینی

در برخی موارد، جراح ممکن است در حین عمل بینی، سوراخ‌های بینی را بیش از حد کوچک کند. این امر می‌تواند منجر به انسداد مجاری تنفسی و تنفس دشوار، به خصوص در هنگام خواب شود.

  • ایجاد برش های نامناسب

ایجاد برش‌های نامناسب در داخل بینی به عنوان یکی دیگر از مواردی که مربوط به مشکل تنفسی بعد از عمل بینی می شود، می‌تواند به دلیل به هم چسبیدن زخم ها در هنگام ترمیم  انسداد راه تنفسی را بوجود بیاورند.

علاوه بر موارد ذکر شده، عوامل دیگری مانند تورم موقت مخاط بینی، انحراف تیغه بینی، خشکی بینی و آلرژی نیز می‌توانند در مشکلات تنفسی بعد از عمل بینی نقش داشته باشند.

آیا بروز مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی خطرناک است؟

مشکلات تنفسی بعد از عمل بینی ، به خودی خود خطرناک نمی باشند و در واقع یک عارضه شایع محسوب می شوند اما از آنجایی که این عارضه با پایین آمدن سطح اکسیژن خون بدن همراه است ، می‌تواند نگرانی‌های زیادی را برای زیباجویان به وجود آورد.

در صورتی که مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی با وجود رعایت کردن دستورالعمل های پزشکی همچنان پا برجا بود و بهبودی حاصل نشد ، حتما باید در اسرع وقت به بهترین جراح بینی تهران مراجعه کرده و راه حل های لازم را از وی بخواهید.

مشکل تنفس بعد از عمل بینی ، به چه شکلی خود را نشان می دهد؟

تنگی نفس : یکی دیگر از مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی سخت نفس کشیدن است که این موضوع می‌تواند ناشی از التهاب ناحیه مخاطی بینی، خشکی مجاری تنفسی یا انسداد ناقص راه‌های هوایی باشد. در بیشتر موارد، تنگی نفس بعد از مدتی به طور خود به خود برطرف می‌شود.

گرفتگی بینی : این مشکل ناشی از تورم ایجاد شده در داخل بینی بعد از عمل است که مجاری تنفسی را مسدود می‌کند. این تورم طبیعی بوده و به تدریج در طول چند هفته کاهش می‌یابد.

سوت کشیدن بینی : این مشکل می‌تواند ناشی از خشکی مجاری تنفسی، کوچک شدن بیش از حد سوراخ‌های بینی، انحراف تیغه بینی، وجود پولیپ یا ناهمواری در ساختار داخلی بینی باشد.

روش های درمان مشکل تنفسی بعد از جراحی بینی

  • کمپرس یخ: استفاده از کمپرس یخ به مدت 15 تا 20 دقیقه و چند بار در روز، به کاهش تورم و التهاب بینی کمک می‌کند و تنفس را آسان‌تر می‌کند.
  • شستشوی بینی: شستشوی بینی با سرم نمکی استریل، ترشحات و لخته‌های خونی را از مجاری تنفسی شما پاک می‌کند و به بهبود تنفس کمک می‌کند.
  • داروهای ضد حساسیت: اگر مشکل تنفسی بعد از عمل بینی شما ناشی از آلرژی باشد، پزشک ممکن است داروهای ضد حساسیت تجویز کند تا علائم شما را کاهش دهد.
  • مرطوب‌کننده: استفاده از مرطوب‌کننده هوا یا قطره‌های نمکی بینی به مرطوب نگهداشتن مجاری تنفسی شما کمک می‌کند و از خشکی و تحریک آنها جلوگیری می‌کند.
  • بالا نگه داشتن سر: در هنگام خواب، سر خود را با استفاده از چند بالش بالاتر از سطح بدن خود نگه دارید. این کار به کاهش تورم بینی و آسان‌تر شدن تنفس در شب کمک می‌کند.
  • استراحت: به بدن خود زمان بدهید تا بهبود یابد. از فعالیت‌های سنگین و ورزش تا زمانی که مشکل تنفسی شما به طور کامل برطرف شود، خودداری کنید.
دکتر مهدی صباغی
تخصص اصلی دکتر مهدی صباغی در جراحی بینی شامل اصلاح مشکلات ساختاری و ظاهری بینی است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

دکتر مهدی صباغی